Nie wszyscy wiedzą, iż obowiązek zapłaty alimentów obciąża nie tylko rodziców, ale wszystkich krewnych w linii prostej, czyli np. również dziadków oraz rodzeństwo.

Oczywiście w pierwszej kolejności zobowiązani do zapłaty są rodzice i to od nich najczęściej alimenty są zasądzane.

Kiedy i w jakiej wysokości się należą?

Otóż rodzic obowiązany jest do zapłaty alimentów wówczas, kiedy dziecko nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Obowiązek ten nie jest ograniczony więc czasowo, czyli np. do uzyskania pełnoletności. Również w czasie kiedy dziecko uczy się na studiach i nie ma możliwości samodzielnie się utrzymać, czyli np. studiuje dziennie, a jego praca weekendowa lub brak możliwości jej podjęcia z uwagi na ilość nauki, uzasadniają zasądzenie alimentów.

Jeżeli natomiast chodzi o wysokość, to jest ona uzależniona od dwóch czynników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica.

Co to w praktyce oznacza?

Dochodząc alimentów przed sądem będziemy musieli przedstawić i udowodnić konkretne kwoty, jakie składają się na utrzymanie dziecka, czyli ile wydajemy na:

– wyżywanie,

– środki czystości,

– leki i lekarzy,

– ubrania,

– edukację – książki, zeszyty itp.

– zajęcia dodatkowe,

– wakacje,

– koszt żłóbka, przedszkola lub szkoły,

– zabawki,

– koszty związane z utrzymaniem mieszkania w odpowiedniej wysokości, tj. stosownie do ilości zamieszkujących tam osób,

– kieszonkowe

i wszelkie inne koszty, które ponosimy. Bardzo przydatne byłoby przedstawienie faktur, które będziemy brać imiennie na dziecko.

Drugim czynnikiem warunkującym wysokość alimentów są możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego. Możliwości majątkowe to wartość majątku jakim zobowiązany dysponuje, natomiast możliwość zarobkowa uwarunkowana jest przede wszystkim dotychczas wykonywanym zawodem, podejmowaną pracą i uzyskiwanym w związku z tym wynagrodzeniem.

Przygotowując się do dochodzenia alimentów przed Sądem warto więc najpierw przygotować się do tego, zbierając dokumenty wykazujące wysokość ponoszonych kosztów. Ponadto, można również w sprawie o alimenty powołać świadków, jeśli posiadają oni wiedzę na wskazane wyżej fakty.

Pamiętajmy, iż orzeczenie w zakresie alimentów może ulegać zmianom w związku czy to ze zwiększonymi  bądź zmniejszonymi kosztami utrzymania dziecka, czy też zmianą możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego rodzica.